Vit chokladmousse med hallonsås och pepparkakskross

Dessert

Vit chokladmousse med hallonsås och pepparkakskross

55 min 4 portioner

Denna moussen görs med kvarg och blir lite syrligare vilket passar bra med den annars söta vita chokladen. Vill du ha en sötare mousse så minska mängden kvarg och öka mängden grädde. Om det inte är säsong för pepparkakor så kan man med fördel använda något annat, exempelvis digestivekex.

Portioner
4

Ingredienser

Chokladmousse

  • Vit choklad100 g
  • Kvarg2 dl
  • Vispgrädde1 dl
  • Äggula1 st

Hallonsås

  • Hallon250 g
  • Ljust muscovadosocker4 msk
  • Pepparkakor4 st

Gör så här

**Chokladmousse **

Smält chokladen i ett hett vattenbad. När chokladen smält helt flyttas den från värmen och därefter rörs äggulan ner, det kommer att bli en fast smet. Låt chokladen svalna något och rör därefter ner kvargen. Vispa grädden relativt hårt och vänd sedan försiktigt ner den i smeten. Portionera upp direkt i skålar eller glas och låt stå kallt i ca 2-3 timmar innan servering. Ett serveringstips kan även vara att hälla smeten direkt i en spritspåse som sedan läggs kallt. Moussen kan då sedan spritsas snyggt på tallrik.

Hallonkoncentrat

Koka upp hallonen med ca 1 dl vatten, koka ca 30 minuter, tillsätt mer vatten om det börjar bli torrt. Sila bort hallonpurén så att bara vätskan kommer med. Tillsätt sockret och fortsätt koka på svag värme tills det tjocknar. Det bör bli ca 1 dl färdig sås.

Krossa pepparkakorna och servera med mousse och hallonsås.

Tips & Inspiration

Choklad

Choklad tillverkas från kakaobönor som först fermenteras under en vecka för att sedan torkas och rostas. Denna process ger upphov till den rika komplexitet av smaker som vi förknippar med choklad.

Vattenbad

Choklad smälter jämnast i vattenbad: en skål över en kastrull med sjudande vatten, utan att skålen nuddar vattnet. Vit choklad är känsligast och bränns lätt, så ta av den från värmen innan allt har smält och rör tills den är slät. Se upp med vattenstänk och ånga. Bara några droppar vatten kan få chokladen att klumpa sig och bli grynig.